Archive for March, 2019

Senior States Wrap

Thursday, March 14th, 2019

What a fan­tas­tic States Cam­paign Mul­laloo has had. We have come 4th over­all and attribute the suc­cess to the com­mit­ment and effort of our ath­letes!

Huge thanks to all our coach­es from the beach to the water and in between! Thanks to the Team Man­agers that cor­ralled the troops and ensured the week­end went smooth­ly. Thanks to the offi­cials, water safe­ty, par­ents and sup­port­ers — we need­ed all of you!

Please view the image gal­leries below and remem­ber, you can pur­chase the images from the pho­tog­ra­phers.

Andrew May­ber­ry gallery  •  Tony Bow­ers gallery  •  Club gallery

2019 STATE CHAMPIONS

Open Female Surf Race, Cham­pi­on – Soraya Lee
Open Female Board Res­cue Cham­pi­ons – Neve Macleod, Soraya Lee
U19 Iron­woman Cham­pi­on – Soraya Lee
U19 Female Board Res­cue Cham­pi­ons – Neve, Soraya
U19 Female 2km beach run Cham­pi­on – Lil­ly Rosich
U19 Male Short Course Surf Boat, Cham­pi­ons – Big Rigs – Tyler Nuku, Sean Coven­try, Luke Tris­ton, Isaac Crothers, Stu­art Clarke–sweep
U19 Male 2km beach run Cham­pi­on – Ben Hillen
U17 Cham­pi­on Life­saver, Cham­pi­on – Neve Macleod
U17 Female Sin­gle Ski, Cham­pi­on – Har­ri­et Brown
U17 Male Sprint, Cham­pi­on – Aaron Gigney
U15 Female Board Race, Cham­pi­on – Leah Mar­tin

2019 Silver Medallists

Open Female iron­woman, Sil­ver – Soraya Lee
U19 Female Surf Race, Sil­ver – Soraya Lee
U19 Male Board Res­cue, Sil­ver – Ben Hillen, Har­ry Jones
U19 Male Surf Teams, Sil­ver – Ayden Bar­tle, Jake Bat­tle, Ben, Har­ry
U19 Male Surf Boat, Sil­ver – Tyler Nuku, Sean Coven­try, Luke Tris­ton, Isaac Crothers, Stuart–sweep
U19 Female Taplin Relay, Sil­ver – Har­ri­et Brown, Soraya, Lil­ly
U19 Female Surf Teams, Sil­ver – Soraya, Neve, Zara Mar­tin, Lil­ly Rosich
U19 Female Ski Relay, Sil­ver – Har­ri­et Brown, Asha Mac­don­ald-Razvi, Sarah May
U19 Female Dou­ble Ski, Sil­ver – Har­ri­et, Soraya
U19 Female Board Relay, Sil­ver – Soraya, Neve, Lil­ly
U19 Female Res­cue Tube Res­cue, Sil­ver – Soraya, Asha, Zara, Lil­ly
U19 Female Short Course Surf Boat, Sil­ver – Neptune’s Daugh­ters – Sophie Hum­mer­ston, Elise Dag­nia, Anna Greg­son, Ciera Mad­den, Stu­art Clarke–sweep
U17 Female Board Race, Sil­ver – Neve Macleod
U17 Female Ski Relay, Sil­ver – Har­ri­et, Neve, Sarah
U17 March Past, Sil­ver – Leigh Kim­ber, Elli van den Broeke, Anni­ka Ras­mussen, Katie Wad­dell, Danielle Hon­or, Sophie Mills, Edie Bush­by, Ava Bush­by, Zara Mar­tin, Aimee Hon­or, Har­ri­et Brown, Jen­na Stum­mer
U15 Female Iron­woman, Sil­ver – Leah Mar­tin
U15 Male Beach Flags, Sil­ver – Mitch Eady
U15 Female 2km beach run, Sil­ver – Leah Mar­tin
U14 Female 2km beach run, Sil­ver – Clau­dia Dineen
Youth Male Beach Relay, Sil­ver – Dar­ren Bean-Han­ni­gan, Math­ew de Bruyn, Mitch Eady, Deakin Lee

2019 Bronze Medallists

Open Female Taplin Relay, Bronze – Har­ri­et, Soraya, Neve
Open Mixed Surf Boat Relay, Bronze –Tyler Nuku, Sean Coven­try, Jamie Col­bourne, Isaac Crothers, Stuart–sweep, Matt Col­bourne, Jake Platt, Adam Sami, Nic de Bom­ford, Mark Donnelly–sweep, Elise Dag­nia, Anna Greg­son, Sophie Hum­mer­ston, Rachel Greene, Stu­art Clarke–sweep
U19 Male 2km beach run, Bronze – Har­ry Jones
U19 Female Surf Race, Bronze – Lil­ly Rosich
U19 Female Surf Boat, Bronze – Elise Dag­nia, Anna Greg­son, Sophie Hum­mer­ston, Ciera Mad­den, Stu­art Clarke–sweep
U17 Female Sin­gle Ski, Bronze – Neve Macleod
U17 Male Beach Flags, Bronze – Coop­er Schulz
U17 Male Beach Relay, Bronze – Jake Bat­tle, Aaron Gigney, Caleb Mills, Coop­er Schulz
U17 Female Board Relay, Bronze – Har­ri­et, Neve, Zara
U15 Male Beach Sprints, Bronze – Mitch Eady
U15 Female Beach Sprints, Bronze – Alana Sim
Youth Female Beach Relay, Bronze – Alyssa Cal­non, Mol­ly Dray­cott, Alana Sim, Elli van den Broeke

R&R Championships held at Sorrento on Saturday 16 February

U15 5 Per­son R&R, Cham­pi­ons – Aimee Hon­or, Anni­ka Ras­mussen, Leah Mar­tin, Katie Wad­dell, Ella Bartholomew

Open 6 Per­son R&R, Sil­ver – Ava Bush­by, Fred­die For­shaw-Ellis, Jake Bat­tle, Rob Amos, Deb­o­rah Swan, Paul Brier­ley

U15 5 Per­son R&R, Sil­ver – Sophie Mills, Edie Bush­by, Leigh Kim­ber, Jen­na Stum­mer, Elli Van Den Broeke

Open Female 5 Per­son R&R, Bronze – Danielle Hon­or, Ava Bush­by, Zara Mar­tin, Neve Macleod, Har­ri­et Brown

Open Mixed 5 Per­son R&R, Bronze – Fred­die For­shaw-Ellis, Neve Macleod, Dara Mills, Rob Amos, Paul Brier­ley

Coach Paul Brier­ley was super proud of all of the teams and he has done such an awe­some job over the year get­ting them to this stan­dard. Well done every­one and thank you to Paul!

Belt Race Championships held at Sorrento on Saturday 16 February

Open Female Belt Race, Cham­pi­on – Soraya Lee

U17 Male Belt Race, Bronze – Jake Bat­tle

U17 Female Belt Race, Bronze – Neve Macleod

Our belt rac­ers could not have done their race with­out the reel team – Paul Brier­ley, Rus­sell Gould, Mandy Lee, Car­lo Tenaglia – thank you!

 

Surf Boat Interstates

Thursday, March 14th, 2019

Our Big Rigs (U19 Male: Tyler Nuku, Sean Coven­try, Luke Tris­ton, Isaac Crothers) and Neptune’s Daugh­ters (U19 Female: Elise Dag­nia, Anna Greg­son, Sophie Hum­mer­ston, Ciera Mad­den) surf boat crews com­pet­ed at the Aus­tralian Surf Row­ers League Aus­tralian Open and rep­re­sent­ed WA in the inter-State Chal­lenge on 15–17 Feb­ru­ary. They both placed 4th in their indi­vid­ual age group State v State race and com­pet­ed admirably in the youth and all cat­e­gories relay races.

On the Sat­ur­day in the Club v Club com­pe­ti­tion, Neptune’s Daugh­ters made a good show­ing but were ham­pered by a shoul­der injury.

The Big Rigs rowed excep­tion­al­ly well to make it through to the Sun­day knock out series but a bout of gas­tro for three of the row­ers meant they bare­ly made it to the start line and ‘gassed out’ by the gate cans in their first elim­i­na­tion round. Both crews showed their high qual­i­ty wave skills in what was again an epic swell at Elouera Beach NSW.

Shout out to Louise Nuku, Gail Tris­ton and Sophie Hum­mer­ston in organ­is­ing the vari­ety of fundrais­ing efforts that the crews have been involved in.

Thanks to the North Cottes­loe and City of Perth crews for their sup­port on the beach shift­ing boats – great cama­raderie! Thanks to the par­ents for the sup­port on and off the beach also!

Thanks to the Club for their sup­port of these fine young row­ers who exem­pli­fied Club pride through­out the tour. Thank you Stu­art Clarke who coached, swept and guid­ed both the crews through­out the sea­son.

View the great image gallery here — thanks Louise Nuku!

Call out to clubbies – send in your photos!

Friday, March 1st, 2019

This is a shout out to all club­bies to put your cre­ative hats on and send us pho­tos tak­en dur­ing club activ­i­ties that you think best demon­strates our val­ues.  As a reminder – the Club’s val­ue are:

  • Fam­i­ly – to embrace fam­i­ly val­ues and pro­mote inclu­sion.
  • Safe­ty – to pro­mote safe­ty as a part of core activ­i­ties.
  • Respect – to respect and val­ue all indi­vid­u­als and the club com­mu­ni­ty.
  • Integri­ty – to con­duct our­selves and club affairs, accord­ing to the high­est stan­dards of ethics and behav­iour
  • Uni­ty – to oper­ate as a team, includ­ing effec­tive com­mu­ni­ca­tion with, and involve­ment of, all of our stake­hold­ers.
  • Excel­lence– to strive for excel­lence in every­thing we do.

We’ll select the best pho­tos and incor­po­rate them into a dig­i­tal print that will be installed in the Club lounge on the wall oppo­site the bar, where the TV screen is cur­rent­ly locat­ed (note, the screen will be relo­cat­ed).

Please send your images to Mar­ket­ing by Fri­day 29 March.